Zaterdag hield Christel De Buyser een tuinexpo en kunstmarkt in haar achtertuin aan de Onze Lieve Vrouwe ter Duinenlaan in Ossendrecht.
In een grote tent in de tuin was een kleurrijke selectie van grote, kleine en hele kleine kunstwerken te zien, en niet alleen te zien maar ook te koop.
Christel is geboren als boerendochter in het Belgische Breendonk. Van haar ouders mocht ze niet naar de kunstacademie maar ondanks dat heeft ze zich opgewerkt tot professioneel kunstenaar die nu zelf les en workshops geeft.
Het Belgische Breendonk en het Brabantse Ossendrecht hebben wel een ding gemeen, de Os. Ik Christels geboortedorp heb je met carnaval de Meuttekes (kalfkes) en in Ossendrecht de Os. Daarom schildert Christel elk jaar Joske het Oske in de sfeer van het Ossendrechtse carnavalsthema van dat jaar.
Nadat Christel in 2013 te horen kreeg dat ze kanker had en direct geopereerd moest worden is ze uiteindelijk genezen van de kanker maar heeft nog elke dag pijn, chronische vermoeidheid. Ondanks deze tegenslagen heeft Christel haar talent verder ontwikkeld en in 2018 richtte ze haar eigen bedrijf op als professioneel kunstenaar en is met haar bedrijf aangesloten bij de Beroeps Organisatie Kunstenaars.
In de grote tent in de achtertuin in Ossendrecht waren niet alleen de grote schilderijen van Christel te zien en te koop maar ook kleinere schilderijen en reproducties, ansichtkaarten, verjaardagskalenders en meer.
Ook konden bezoekers een lootje kopen waarmee een kunstwerk te winnen is. De opbrengst daarvan is bedoeld voor Stichting Artificial Unlimited, een stichting die schilderworkshops verzorgt voor blinden en slechtzienden.
Het begon toen Christel in 2015 bij een kunst- en knutselvereniging een schilderles gaf. Eén van de deelnemers, Margreet, drukte bij het schilderen haar neus bijna op het doek waarop Christel haar vroeg of ze het wel kon zien. Het antwoord van Margret was, "Nee" Maar toch wilde Margreet graag schilderen.
Dat zette Christel aan het denken en door eens wat van de gebaande paden af te wijken kwam ze op wat ze nu de 'Cryb methode' noemt. Een manier waarop blinden en slechtzienden toch kunnen schilderen.
Bij deze door Christel ontwikkelde methode maken de deelnemers eerst een 3D afbeelding door stukjes in acryllaathars gedrenkte stof in een vorm te buigen en op het doek te plakken. Nadat het werk gedroogd is kan het geschilderd worden en doordat het een 3D werk is kunnen de deelnemers het voelen.
Om de kleuren te kiezen heeft Christel een palet gemaakt waar de ink in borrelglaasjes in zit en waar de kleuren in herkenbaar zijn door de eerste letter van die kleur in braille ernaast.
Christel vertelde dat de workshops voor blinden en slechtzienden volgens haar Cryb methode een groot succes zijn. Ze probeert door middel van sponsoring de workshops gratis aan te bieden en als dat niet lukt betalen de deelnemers alleen de materiaalkosten. Van de opbrengst van de verkoop van haar kunstwerken gaat er ook altijd een deel naar de materialen voor workshops voor blinden en slechtzienden.
Om haar kunst voor elke beurs toegankelijk te maken heeft Christel een webshop waar onder andere prints van haar werk, wenskaarten, kunst op tuindoek, een verjaardagkalender en haar boek ‘Maak je borst maar nat – de gebruiksaanwijzing van een kankerpatiënt’ te koop zijn.