De reizende expositie FEMICIDE brengt verhalen van dertien slachtoffers die door hun (ex-)partner zijn omgebracht, verteld door de nabestaanden. De foto’s en openhartige verhalen maken de afschuwelijkheden van deze moorden voelbaar en tonen de levenslange impact hiervan op de nabestaanden. De expositie komt naar Bergen op Zoom.
Elke 8 dagen wordt er in Nederland een vrouw vermoord, vaak door haar (ex-)partner en bijna altijd omdat ze besluit uit de relatie te stappen. 6 op 10 slachtoffers van femicide is omgebracht door hun (ex)partner. De expositie FEMICIDE alarmeert, informeert en geeft een gezicht aan slachtoffers van dodelijk (ex-)partnergeweld tegen vrouwen en een stem aan hun nabestaanden: “We kunnen haar niet meer redden, we kunnen wel ons verhaal vertellen en andere vrouwen waarschuwen voor femicide.”
Uit onderzoek naar femicide blijkt dat er duidelijke fasen en specifieke signalen (rode vlaggen) zijn die de kans op escalatie van geweld of zelf een dodelijke/fatale afloop aanzienlijk vergroten. Deze signalen en rode vlaggen vallen onder een specifieke vorm van (ex-)partnergeweld. Wanneer men deze fasen en signalen (her)kent, kan femicide voorkomen worden.
De expositie geeft hier meer informatie over. Stichting Open mind, gemeenten en de nabestaanden van slachtoffers van femicide bundelen hun krachten om signalen onder de aandacht te brengen, het brede publiek te informeren en tips vanuit de nabestaanden mee te geven aan slachtoffers, omstanders, professionals en de samenleving. Zij hopen hiermee vrouwen in gewelddadige relaties te waarschuwen, hen te motiveren om met de juiste hulp hieruit te stappen en het aantal slachtoffers van femicide terug te dringen.
De expositie bestaat uit een buiten en binnen variant. In de gemeente Bergen op Zoom wordt de binnen variant tentoongesteld in de verhalenkamer van de bibliotheek in Bergen op Zoom van 6 maart tot en met 10 april.
De reizende expositie FEMICIDE werd gelanceerd tijdens Orange The World 2023 door stichting OpenMind samen met de gemeente Den Haag. In Bergen op Zoom werkt de Soroptimistenclub hier ook aan mee.